BLOG SPOTELLO

Szkolenie stacjonarne a online które wybrać

01 sierpnia 2022

W dobie pandemii wielu ludzi nauczyło się funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości. Wiele firm przeniosło swoich pracowników na pracę zdalną. To samo w dużej mierze stało się w szkołach i uczelniach. Jednak czy jest to dobre rozwiązania? Czy szkolenia prowadzone przez różne portale typu Zoom, Teams, ClickMeeting, etc. są lepsze od szkolenia stacjonarnego?

Zwolennicy kursów online opowiadają się za tym, iż szkolenia online są o wiele wygodniejsze od kursu stacjonarnego. Jako jeden z wielu głównych argumentów jest podawany komfort uczestników - brak dojazdów czy dostosowywania swojego prywatnego kalendarza do terminu szkoleń. Wiele kursów odbywa się w innym miejscu niż się mieszka, co wiąże się z koniecznością dojazdu czy też rezerwacji noclegu. Z tym trzeba się zgodzić, kurs online pozwala nam wziąć w nim udział, gdziekolwiek się znajdujemy i połączyć go z życiem prywatnym i zadaniami, które w żaden sposób nie są związane z pracą. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na życie prywatne - badania zlecone przez gumtree.pl pokazują, że ponad 42% pracowników, którym umożliwiona jest praca zdalna, przyznaje, że przyczynia się to u nich do zacierania granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.


Kolejnym argumentem przemawiającym za formą online jest koszt szkolenia. Szacunkowo bywa nawet kilkuktrotnie razy niższy od kosztu szkolenia stacjonarnego. Na wysoką cenę szkoleń stacjonarnych składa się między innymi wynajem sali, catering czy dojazd. Różnica jest wiec zdecydowana, pozostaje jednak pytanie, czy niższa cena jest wystarczająco mocnym argumentem za tym, aby całkowicie przejść na tryb online?

ClickMeeting przygotował po pierwszym roku pandemii raport na temat tego, jak oceniana jest nauka w formie zdalnej. Na pytanie, czy nauka zdalna jest większym wyzwaniem od nauki stacjonarnej aż 76 % ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Jest to ponad ¾ odpowiedzi, które pokazują, że nauka w wersji online jest gorzej przyswajalna niż w formie stacjonarnej.

Kolejne pytanie, z jakim zmierzyli się ankietowani, dotyczyło formy nauki, która sprawdza się najlepiej - zdalna, hybrydowa czy online. Zdecydowana większość, bo aż 53% ankietowanych preferuje naukę stacjonarną, a tylko 7% woli uczyć się online; pozostałe 38% jest zwolennikami nauki w formie hybrydowej. Innym pytaniem z puli było pytanie o zaległości w trakcie nauki online - tutaj aż 71% ankietowanych odpowiedziało iż przez tą formę pojawiły się u nich zaległości.
Ważnymi argumentami przemawiającymi za przeprowadzaniem szkoleń stacjonarnych są między innymi lepszy kontakt z prowadzącym oraz z innymi uczestnikami szkolenia a takze jasna granicy pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Szkolenie stacjonarne pozwala prowadzącemu na bieżąco weryfikować zakres wiedzy kursanta, uczestnikow szkolenia równiez łatwiej oceni swoje umiejętności na tle grupy.
Co więcej, czas spędzony z innymi uczestnikami szkolenia “w realu” nie jest czasem straconym, wspólna kawa i rozmowy z innymi uczestnikami pozwala podziewlić się obserwacjami i wnioskami oraz pozwala nawiązac nowe relacje. Warto wiedzieć, że badania uczestników studiów MBA pokazują, że w ich odczuciu networking to około 50% wartości całych studiów.


Tam gdzie kluczowy jest koszt kursu, zapewne forma online pozostanie domyślnym wyborem. Pandemia COVID obaliła przy tym wiele mitów, oswoiła i upowszechniła rozwiązania online i przyspieszyła wiele procesów związanych z digitalizacją wiedzy. W związku z tym część szkoleń zapewne już nigdy nie wróci do sal szkoleniowych.
Nie zmienia to jednak faktu, że szkolenia i spotkania stacjonarne są znacznie bogatszym i 'pożywniejszym' doświadczeniem dla umysłu, co zazwyczaj przekłada się też na głębszy i trwalszy efekt edukacyjny.

O autorze:
Artykuły Spotello
Poznaj nasze artykuły o salach szkoleniowych i nie tylko. Tutaj znajdziesz nowości i porady, pomocne przy rezerwowaniu pomieszczeń i organizacji wydarzeń.

Masz wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia? 

Zwiększ swój zasięg publikując na naszym blogu.

Publikuj bezpłatnie